  • KPSA103R3
KPSA103R3
advertisement
Manufacturer No:
KPSA103R3
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-KPSA103R3
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
KPSA103R3
Description:
PWR SPLY BRD MNT 3.3V 2.5A 8W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KPSA103R3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KPSA103R3.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Power Rating
    8.3W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, EN, UL
  • Efficiency
    75%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Max Current Rating
    270mA
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    8.3W
  • Protections
    OUTPUT OVER CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Max Output Power
    8.3W
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    ±1%
  • Height
    22.86mm
  • Length
    60.96mm
  • Width
    39.47mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    0.133lb 60.33g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2011
  • Series
    KPSA (10W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx1.55W x 0.90 H 61.0mmx39.4mmx22.9mm