  • KPSE01F12-10PZ
KPSE01F12-10PZ
advertisement
Manufacturer No:
KPSE01F12-10PZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPSE01F12-10PZ
Package:
Datasheet:
KPSE01F12-10PZ
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Z Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 791
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPSE01F12-10PZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Strain Relief
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    Z
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    29mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-10
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Environmental Characteristics
    MOISTURE RESISTANT
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    46mm