  • KPSE06F22-55P
KPSE06F22-55P
advertisement
Manufacturer No:
KPSE06F22-55P
HK JDW NO:
410-KPSE06F22-55P
Package:
Datasheet:
KPSE06F22-55P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE06F22-55P
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    55
  • Color
    Olive Drab
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Additional Feature
    STANDARD: MIL-DTL 26482
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Total Number of Contacts
    55
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    1.3mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-55
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    49mm