  • KPSE08B20-39P
KPSE08B20-39P
advertisement
Manufacturer No:
KPSE08B20-39P
HK JDW NO:
410-KPSE08B20-39P
Package:
Datasheet:
KPSE08B20-39P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 3829
Step5Bar-code shipping tag
KPSE08B20-39P
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2016
  • Feature
    Strain Relief
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    39
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    WATER PROOF
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    39
  • Orientation
    N (Normal)
  • Current Rating
    13A