  • KPSE1E14-19SDZ
KPSE1E14-19SDZ
advertisement
Manufacturer No:
KPSE1E14-19SDZ
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPSE1E14-19SDZ
Package:
Datasheet:
KPSE1E14-19SDZ
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE1E14-19SDZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Feature
    Shrink Boot Adapter
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    19
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A