  • KPT01B14-12P
KPT01B14-12P
advertisement
Manufacturer No:
KPT01B14-12P
HK JDW NO:
410-KPT01B14-12P
Package:
Datasheet:
KPT01B14-12P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT01B14-12P
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    KPT
  • Feature
    Strain Relief
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    WATER PROOF
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    12
  • Depth
    29.5mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Size - Insert
    14-12
    SOLID
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Length
    46mm