  • KPT01F16-26PF187
KPT01F16-26PF187
advertisement
Manufacturer No:
KPT01F16-26PF187
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT01F16-26PF187
Package:
Datasheet:
KPT01F16-26PF187
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 10518
Step5Bar-code shipping tag
KPT01F16-26PF187
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Published
    2009
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A