  • KPT02E16-26S
KPT02E16-26S
advertisement
Manufacturer No:
KPT02E16-26S
HK JDW NO:
410-KPT02E16-26S
Package:
Datasheet:
KPT02E16-26S
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 26 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT02E16-26S
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1998
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    26
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    31.34mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Military Standard
    MIL-DTL-26482
  • Shell Size - Insert
    16-26
  • Contact Gender
    Female
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Length
    12.14mm