  • KPT02E22-41SW
KPT02E22-41SW
advertisement
Manufacturer No:
KPT02E22-41SW
HK JDW NO:
410-KPT02E22-41SW
Package:
Datasheet:
KPT02E22-41SW
Description:
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 11546
Step5Bar-code shipping tag
KPT02E22-41SW
    Select All
  • Shell Size - Insert
    22-41
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Socket
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Mount
    Box, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A