  • KPT06A22-41SW
KPT06A22-41SW
advertisement
Manufacturer No:
KPT06A22-41SW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPT06A22-41SW
Package:
Datasheet:
KPT06A22-41SW
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 9344
Step5Bar-code shipping tag
KPT06A22-41SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPT
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Orientation
    W
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    22-41
  • Contact Style
    Socket
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Length
    45mm