  • KPT06E20-16PY
KPT06E20-16PY
advertisement
Manufacturer No:
KPT06E20-16PY
HK JDW NO:
410-KPT06E20-16PY
Package:
Datasheet:
KPT06E20-16PY
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 16 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT06E20-16PY
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    1000VAC 1400VDC
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Y
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-16
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    22A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    34.5mm