  • KPT06J20-41P
KPT06J20-41P
advertisement
Manufacturer No:
KPT06J20-41P
HK JDW NO:
410-KPT06J20-41P
Package:
Datasheet:
KPT06J20-41P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT06J20-41P
    Select All
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Feature
    Backshell, Strain Relief
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    41
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC