  • KPT07A18-32PX
KPT07A18-32PX
advertisement
Manufacturer No:
KPT07A18-32PX
HK JDW NO:
410-KPT07A18-32PX
Package:
Datasheet:
KPT07A18-32PX
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk X Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT07A18-32PX
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e4
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    32
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • Additional Feature
    POLARIZED
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    32
  • Orientation
    X
  • Depth
    41.5mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    18-32
  • Empty Shell
  • Backshell Type
    SOLID
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    25.6mm