  • KPT07A20-41PW
KPT07A20-41PW
advertisement
Manufacturer No:
KPT07A20-41PW
HK JDW NO:
410-KPT07A20-41PW
Package:
Datasheet:
KPT07A20-41PW
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 41 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 4618
Step5Bar-code shipping tag
KPT07A20-41PW
  • Total Number of Contacts
    41
  • Orientation
    W
  • Depth
    46mm
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Size - Insert
    20-41
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Length
    27.2mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    41
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC