  • KPT07B12-10P
KPT07B12-10P
advertisement
Manufacturer No:
KPT07B12-10P
HK JDW NO:
410-KPT07B12-10P
Package:
Datasheet:
KPT07B12-10P
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Quantity:
In Stock : 24
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
KPT07B12-10P
    Select All
  • Total Number of Contacts
    10
  • Orientation
    N (Normal)
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    12-10
  • Empty Shell
    NO
  • Backshell Type
    SOLID
  • Body Plating
    Cadmium
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    KPT
  • Published
    2016
  • Feature
    Strain Relief
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC