  • KPT08F14-18P
KPT08F14-18P
advertisement
Manufacturer No:
KPT08F14-18P
HK JDW NO:
410-KPT08F14-18P
Package:
Datasheet:
KPT08F14-18P
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 18 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPT08F14-18P
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line), Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2013
  • Feature
    Strain Relief
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
  • Total Number of Contacts
    18
  • Orientation
    N (Normal)
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Current Rating
    7.5A
  • Shell Size - Insert
    14-18
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Max Current Rating
    7.5A
  • Length
    53.95mm