  • KQ1008TE1R5K
KQ1008TE1R5K
advertisement
Manufacturer No:
KQ1008TE1R5K
HK JDW NO:
430-KQ1008TE1R5K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KQ1008TE1R5K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tape, Embossed
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Wound
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    420mA
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.5 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.7Ohm
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    28
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1009
  • Rated Current-Max
    0.31A
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 50 MHZ
  • Self Resonant Frequency
    200MHz