  • KRP-CL-600
KRP-CL-600
advertisement
Manufacturer No:
KRP-CL-600
HK JDW NO:
256-KRP-CL-600
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
KRP-CL-600
Description:
FUSE CRTRDGE 600A 600VAC CYLINDR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KRP-CL-600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    1.655612kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    HI-CAP® KRP-CL
  • Size / Dimension
    2.500Diax3.750L 63.50mmx95.25mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Current Rating (Amps)
    600A
  • Current Rating
    600A
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Current
    600A
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Class Code
    L
  • Length
    95.25mm