  • KRPA-5DG-110
KRPA-5DG-110
advertisement
Manufacturer No:
KRPA-5DG-110
HK JDW NO:
797-KRPA-5DG-110
Package:
Datasheet:
KRPA-5DG-110
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KRPA-5DG-110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KRPA
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Circular
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    35.71mm
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Body Breadth
    37.3 mm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    10000000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    10kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@240VAC
  • Operate Time
    15 ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    11.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    82.5VDC
  • Coil Power
    1200mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    110V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Coil Insulation
    Class B
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1000 Vrms
  • Length
    35.71mm
  • Body Height
    34.9mm