  • KSC5019MTA
KSC5019MTA
advertisement
Manufacturer No:
KSC5019MTA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-KSC5019MTA
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
Datasheet:
KSC5019MTA
Purchasing and Inquiry
KSC5019MTA Overview
The DC current gain is the ratio of the base current to the collector current βdc = Ic/Ib and the DC current gain for this device is 140 @ 500mA 1V.A collector emitter saturation voltage of 500mV ensures maximum design flexibility.When VCE saturation is 500mV @ 50mA, 2A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Keeping the emitter base voltage at 6V can result in a high level of efficiency.In definition, current rating refers to the maximum current a fuse can carry for an indefinite period without deteriorating too much, and the current rating of this device is 2A.A transition frequency of 150MHz is present in the part.An input voltage of 10V volts is the breakdown voltage.The maximum collector current is 2A volts.
KSC5019MTA Features
the DC current gain for this device is 140 @ 500mA 1V
a collector emitter saturation voltage of 500mV
the vce saturation(Max) is 500mV @ 50mA, 2A
the emitter base voltage is kept at 6V
the current rating of this device is 2A
a transition frequency of 150MHz
KSC5019MTA Applications
There are a lot of ON Semiconductor KSC5019MTA applications of single BJT transistors.
  • Inverter
  • Driver
  • Interface
  • Muting
Step5Bar-code shipping tag
KSC5019MTA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    240mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Current Rating
    2A
  • Frequency
    150MHz
  • Base Part Number
    KSC5019
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    750mW
  • Gain Bandwidth Product
    150MHz
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    10V
  • Max Collector Current
    2A
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    140 @ 500mA 1V
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    100nA ICBO
  • Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
    500mV @ 50mA, 2A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    10V
  • Transition Frequency
    150MHz
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    500mV
  • Max Breakdown Voltage
    10V
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    30V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    6V
  • hFE Min
    140
  • Height
    4.58mm
  • Length
    4.58mm
  • Width
    3.86mm