  • KT12-1A-40L-SMD
KT12-1A-40L-SMD
advertisement
Manufacturer No:
KT12-1A-40L-SMD
HK JDW NO:
767-KT12-1A-40L-SMD
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
KT12-1A-40L-SMD
Description:
DRY REED RELAY, SPST-NO, 12VDC, 1A, SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KT12-1A-40L-SMD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    56 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    KT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Current Rating
    2.5A
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Number of Contacts
    1
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Coil Resistance
    475Ohm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    1000VAC 1000VDC -Max
  • Coil Current
    25mA
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Coil Power
    303mW
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Ambient Temperature Range High
    100°C
  • Switching Current
    1A
  • Height
    8.7mm
  • Width
    10.2mm