  • KT24-1A-40L-SMD
KT24-1A-40L-SMD
advertisement
Manufacturer No:
KT24-1A-40L-SMD
HK JDW NO:
767-KT24-1A-40L-SMD
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
KT24-1A-40L-SMD
Description:
STANDEXMEDER KT24-1A-40L-SMDReed Relay, KT Series, 24 VDC, 1.8 kohm, 1 A, 1 kV, SPST-NO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KT24-1A-40L-SMD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    KT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    30mm
  • Body Breadth
    11 mm
  • Physical Dimension
    30mm x 11mm x 9mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    1000V
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Reed
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    1.8kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@1000VAC
  • Operate Time
    1.1 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    1000VAC 1000VDC -Max
  • Coil Current
    13.3mA
  • Release Time
    0.1 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@1000VDC
  • Must Operate Voltage
    16VDC
  • Coil Power
    320mW
  • Must Release Voltage
    2.9VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    1000V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Switching Current
    1A
  • Width
    10.2mm
  • Body Height
    9mm