  • KUHP-11D51-24
KUHP-11D51-24
advertisement
Manufacturer No:
KUHP-11D51-24
HK JDW NO:
797-KUHP-11D51-24
Quantity:
In Stock : 965
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUHP-11D51-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    472Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    51mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Power Consumption
    1.2W
  • Coil Power
    1.5W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    35.7mm
  • Length
    50mm
  • Width
    38.8874mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Not Applicable
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    92g
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KUHP
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    1.2W
  • Depth
    35.7mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    20A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V