  • KUHP-5A17-120
KUHP-5A17-120
advertisement
Manufacturer No:
KUHP-5A17-120
HK JDW NO:
797-KUHP-5A17-120
Package:
120
Step5Bar-code shipping tag
KUHP-5A17-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2011
  • Series
    KUHP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Sealing
    DUST PROOF
  • ELV
    Non-Compliant
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    1.7kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    24mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    2.9W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Contact Voltage Rating (AC)
    240V
  • Height
    50mm
  • Length
    38.9mm
  • Width
    35.687mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    92g
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C