  • KUP93-14A11-24
KUP93-14A11-24
advertisement
Manufacturer No:
KUP93-14A11-24
HK JDW NO:
797-KUP93-14A11-24
Package:
Datasheet:
KUP93-14A11-24
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUP93-14A11-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Plain Case, Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    86.012453g
  • Operating Temperature
    -45°C~45°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    KUP93
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    2.8W
  • Depth
    35.71mm
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Physical Dimension
    38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    240V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    72Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC 28VDC -Max
  • Coil Current
    115mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    20.4VAC
  • Coil Power
    2.7W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    24V
  • Contact Voltage Rating (DC)
    28V
  • Height
    48.4mm
  • Length
    38.89mm
  • Width
    35.687mm