  • KWS10A-12
KWS10A-12
advertisement
Manufacturer No:
KWS10A-12
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc.
HK JDW NO:
778-KWS10A-12
Package:
4-DIP Module
Datasheet:
KWS10A-12
Description:
TDK LAMBDA KWS10A-12 POWER SUPPLY, AC-DC, 12V, 0.9A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KWS10A-12
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to KWS10A-12.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-DIP Module
  • Operating Temperature
    -10°C~85°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    KWS-A (10W)
  • Size / Dimension
    1.50Lx1.00W x 0.85 H 38.1mmx25.4mmx21.5mm
  • Feature
    Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    38.1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P4
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    81%
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    900mA
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    85V~265VAC 120V~370VDC
  • Output Power
    10.8W
  • Min Input Voltage
    85V
  • Max Input Voltage
    265V
  • Current - Output 1
    900mA
  • Max Output Power
    10.8W
  • Line Regulation
    96mV
  • Load Regulation
    48mV
  • Min Input Voltage (AC)
    85V
  • Max Input Voltage (AC)
    265V
  • Height
    21.5mm
  • Width
    25.4mm