  • L01Z050S05
L01Z050S05
advertisement
Manufacturer No:
L01Z050S05
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L01Z050S05
Package:
Module
Datasheet:
L01Z050S05
Description:
L01Z050S05 datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L01Z050S05 Overview
A Module package is used to protect the current sensors from damage. A Bulk is used to protect the current sensors against damage. The maximum current supplied by these current sensors should be 15mA. Sensors should supply a current below 15mA. There is no current for which the current sensors have been designed. This current sensor contains 3 pins. As a result of the current sensors operating, 5V voltage could be supplied.
L01Z050S05 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~100kHz
Module Package
L01Z050S05 Applications
There are a lot of Tamura L01Z050S05 Current Sensors applications.
  • General purpose inverters
  • Power supplies for welding applications
  • Battery chargers and systems
  • Electrical drives
  • Home Automation
  • Overcurrent protection
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Mobile applications
  • Monitor Motor Operation
  • AC variable speed drives
Step5Bar-code shipping tag
L01Z050S05
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating
    50A
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    15mA
  • Approval Agency
    UL
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    15mA
  • Accuracy
    1 %
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Height
    27mm
  • Length
    38mm
  • Width
    18.5mm