  • L03S200D15WM
L03S200D15WM
advertisement
Manufacturer No:
L03S200D15WM
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L03S200D15WM
Package:
Module
Datasheet:
L03S200D15WM
Description:
L03S200D15WM datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L03S200D15WM Overview
As a safety precaution, current sensors are placed in Module packages. A protective Bulk is placed over these current sensors in order to prevent damage to the devices. Current sensors should only output 20mA current.
L03S200D15WM Features
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 15V
Frequency: DC~100kHz
Sensing Current: 200A
Module Package
L03S200D15WM Applications
There are a lot of Tamura L03S200D15WM Current Sensors applications.
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Continuity
  • Overcurrent protection
  • DC motor drives
  • Power supply management
  • Battery supplied applications
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • DC and AC power monitoring
  • Home Automation
Step5Bar-code shipping tag
L03S200D15WM
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    L03S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    200A