  • L04021R5BHNTR
L04021R5BHNTR
advertisement
Manufacturer No:
L04021R5BHNTR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-L04021R5BHNTR
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED IND 1.5NH 400MA 200 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L04021R5BHNTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Weight
    652.039032μg
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    Accu-L® 0402
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.023W 1.00mmx0.58mm
  • Tolerance
    ±0.1nH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thin Film
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    650μm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.5nH
  • Test Frequency
    450MHz
  • DC Resistance (DCR)
    200mOhm Max
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    18GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 450MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • DC Current
    400mA
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm