  • L0603CR27KSMST
L0603CR27KSMST
advertisement
Manufacturer No:
L0603CR27KSMST
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-L0603CR27KSMST
Package:
0603
Datasheet:
Description:
L0603CR27KSMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
L0603CR27KSMST
  • Package / Case
    0603
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Series
    L-SMS
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Inductance
    270 nH
  • Test Frequency
    25MHz
  • Max DC Current
    50mA
  • Frequency - Self Resonant
    136MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    15
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    15
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    800mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.27 µH
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm