  • L1007C100MDWIT
L1007C100MDWIT
advertisement
Manufacturer No:
L1007C100MDWIT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-L1007C100MDWIT
Package:
1007 (2518 Metric)
Datasheet:
L1007C100MDWIT
Description:
L1007C100MDWIT datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 4520
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L1007C100MDWIT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1007 (2518 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    L-DWI
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.071W 2.50mmx1.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    360mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2mm
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    360mOhm
  • Max DC Current
    680mA
  • Frequency - Self Resonant
    30MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    480mA
  • DC Current
    680mA
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm