  • L16P015D15
L16P015D15
advertisement
Manufacturer No:
L16P015D15
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L16P015D15
Package:
Module
Datasheet:
L16P015D15
Description:
L16P015D15 datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L16P015D15 Overview
To ensure safety, current sensors are encapsulated in Module packages. These current sensors are packaged in the Bulk to protect the devices from damage. Current sensors should not supply a current greater than 12mA. Sensors with 4 terminations are used for current measurement.
L16P015D15 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: ±15V
Frequency: DC~35kHz
Sensing Current: 15A
Module Package
L16P015D15 Applications
There are a lot of Tamura L16P015D15 Current Sensors applications.
  • Battery supplied applications
  • Leakage Current Sensors
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Power factor correction
  • Static converters for for DC motor drives
  • Power supply management
  • DC motor drives
  • Motor and load control
  • Proving Switch
Step5Bar-code shipping tag
L16P015D15
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Other Sensors/Transducers
  • Voltage - Supply
    ±15V
  • Frequency
    DC~35kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    12mA
  • Response Time
    5μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    15A