  • L175J75K
L175J75K
advertisement
Manufacturer No:
L175J75K
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-L175J75K
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L175J75K
Description:
FIXED RESISTOR 75kOhm, ±5%, 3.595kV, 175W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L175J75K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L175J75K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Tubular
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    LUG
  • Mounting Feature
    Brackets (not included)
  • Housing Material
    Vitreous Enamel Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    270
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    1.126Diax8.500L 28.60mmx215.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±260ppm/°C
  • Resistance
    75kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    3.595kV
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF
  • HTS Code
  • Power Rating
    175W
  • Max Power Dissipation
    175W