  • L177TSCH37SOL2RM8
L177TSCH37SOL2RM8
advertisement
Manufacturer No:
L177TSCH37SOL2RM8
HK JDW NO:
44-L177TSCH37SOL2RM8
Package:
Datasheet:
L177TSCH37SOL2RM8
Description:
Conn D-Subminiature SKT 37 POS 2.76mm Solder ST Thru-Hole 37 Terminal 1 Port
Step5Bar-code shipping tag
L177TSCH37SOL2RM8
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Dielectric Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Housing Material
    Glass
  • Shell Material, Finish
    Steel, Tin Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2004
  • Series
    TS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Lock
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    37
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    600V
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.76mm
  • Total Number of Contacts
    37
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    5A
  • Shell Finish
    NICKEL/TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0