  • L1F2-U390100005001
L1F2-U390100005001
advertisement
Manufacturer No:
L1F2-U390100005001
Manufacturer:
Lumileds
HK JDW NO:
488-L1F2-U390100005001
Package:
2-SMD, No Lead
Description:
Lumileds L1F2-U390100005001, LUXEON FlipChip UV Series UV LED, 390400nm 1042mW, 2-Pin Surface Mount package
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L1F2-U390100005001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~135°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Ultraviolet (UV)
  • Orientation
    Top View
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.1V
  • Wavelength
    390nm ~ 400nm
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    1A
  • Number of LEDs
    1
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    550mW/sr @ 500mA