  • L25S090.V
L25S090.V
advertisement
Manufacturer No:
L25S090.V
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L25S090.V
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
L25S090.V
Description:
Specialty Fuses 90A 250VAC 250VDC Semiconductor Fuse
Step5Bar-code shipping tag
L25S090.V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L25S090.V.
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Series
    POWR-GARD® L25S
  • Size / Dimension
    1.220Diax1.626L 31.00mmx41.30mm
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Semiconductors
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    90A
  • Current Rating
    90A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Length
    41.3004mm