  • L2L1YC104MAB1A
L2L1YC104MAB1A
advertisement
Manufacturer No:
L2L1YC104MAB1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-L2L1YC104MAB1A
Package:
0805
Datasheet:
L2L1YC104MAB1A
Description:
L 100nF 16V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
L2L1YC104MAB1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Published
  • Series
    L
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100nF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.27mm
  • Lead Pitch
    508μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Height
    950μm
  • Length
    1.25mm
  • Width
    2mm