  • L4931CDT33-TR
L4931CDT33-TR
advertisement
Manufacturer No:
L4931CDT33-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L4931CDT33-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
L4931CDT33-TR
Description:
Fixed 2.28mm L4931 PMIC 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 5620
Step5Bar-code shipping tag
L4931CDT33-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L4931
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    6mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    250mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.8V @ 250mA
  • PSRR
    73dB ~ 55dB (120Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    600μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    6.5mm