  • L4940V10
L4940V10
advertisement
Manufacturer No:
L4940V10
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L4940V10
Package:
TO-220-3
Datasheet:
L4940V10
Description:
Fixed 2.54mm L4940 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 4977
Step5Bar-code shipping tag
L4940V10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L4940V10 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    L4940
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Current - Supply (Max)
    50mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    17V
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Quiescent Current
    5mA
  • Output Voltage 1
    10V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    8mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.9V @ 1.5A
  • PSRR
    62dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    5mA