  • L4957AD3.3TR
L4957AD3.3TR
advertisement
Manufacturer No:
L4957AD3.3TR
HK JDW NO:
761-L4957AD3.3TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
L4957AD3.3TR
Description:
Fixed 2.54mm L4957 PMIC 3 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 15533
Step5Bar-code shipping tag
L4957AD3.3TR
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BCD
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L4957
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G3
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    5A
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    3V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    5.1A
  • Input Bias Current
    600μA
  • Height Seated (Max)
    4.83mm