  • L5300EPTTR
L5300EPTTR
advertisement
Manufacturer No:
L5300EPTTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L5300EPTTR
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
L5300EPTTR
Description:
Enable Fixed L5300 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 4 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 1520
Step5Bar-code shipping tag
L5300EPTTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L5300
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    4.2mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    5.6V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    80μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 300mA
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Min Current Limit
    600mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height Seated (Max)
    2.63mm