  • L60030C1SQ
L60030C1SQ
advertisement
Manufacturer No:
L60030C1SQ
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L60030C1SQ
Package:
600
Datasheet:
L60030C1SQ
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L60030C1SQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    600
  • Material
    Tin
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    L600
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating (Amps)
    30A
  • Depth
    76.2mm
  • Current Rating
    30A
  • Contact Finish
    Tin
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Voltage
    600V
  • Number of Circuits
    1
  • Number of Poles
    1
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Fuse Size
    13/32Dia x 1-1/2L 10.3mmx38.1mm
  • Fuseholder Type
    Block
  • Fuse Current
    30A
  • Length
    19.89mm