  • L70S025.T
L70S025.T
advertisement
Manufacturer No:
L70S025.T
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-L70S025.T
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
L70S025.T
Description:
Specialty Fuses 25A 700VAC 650VDC Semiconductor Fuse
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L70S025.T
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to L70S025.T.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD® L70S
  • Size / Dimension
    0.563Diax2.000L 14.30mmx50.80mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Semiconductors
  • Voltage - Rated DC
    650V
  • Current Rating (Amps)
    25A
  • Current Rating
    25A
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA AC 20kA DC
  • Length
    50.8mm