  • L78M15CDT
L78M15CDT
advertisement
Manufacturer No:
L78M15CDT
HK JDW NO:
761-L78M15CDT
Package:
DPAK
Datasheet:
Description:
Fixed 2.25mm PMIC 3 DPAK
Quantity:
In Stock : 387563
Step5Bar-code shipping tag
L78M15CDT
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    DPAK
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.25mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    6mA
  • Voltage - Output
    15V
  • Output Voltage 1
    15V
  • Min Input Voltage
    35V
  • Max Input Voltage
    35V
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Height
    2.4mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    6.2mm