  • L78M24CDT-TR
L78M24CDT-TR
advertisement
Manufacturer No:
L78M24CDT-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L78M24CDT-TR
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
L78M24CDT-TR
Description:
Fixed 2.28mm PMIC L78M24 3 Pin TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
L78M24CDT-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.28mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L78M24
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    24V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    6mA
  • Output Voltage 1
    24V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    26V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • PSRR
    50dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    2V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    50dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Nominal Output Voltage
    24V
  • Length
    6.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.799996g
  • Operating Temperature
    0°C~125°C