  • L79L15ACD13TR
L79L15ACD13TR
advertisement
Manufacturer No:
L79L15ACD13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-L79L15ACD13TR
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
L79L15ACD13TR
Description:
Fixed L79L15 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1118
Step5Bar-code shipping tag
L79L15ACD13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    L79L15
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    -35V
  • Output Voltage
    -15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Negative
  • Quiescent Current
    6.5mA
  • Accuracy
    5 %
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -17.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    6mA
  • PSRR
    39dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.7V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    39dB
  • Voltage Tolerance-Max
    5%
  • Input Voltage Absolute-Max
    35V
  • Output Voltage Accuracy
    5 %
  • Height
    1.65mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm