  • LA050URD33TTI2500
LA050URD33TTI2500
advertisement
Manufacturer No:
LA050URD33TTI2500
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LA050URD33TTI2500
Package:
Rectangular
Datasheet:
LA050URD33TTI2500
Description:
Specialty Fuses SEMI CONDUCTOR FUSE 500VAC 2500A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LA050URD33TTI2500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Rectangular
  • Terminal Shape
    END CAP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    POWR-GARD® LA
  • Size / Dimension
    1.992Lx2.933W x 3.197 H 50.60mmx74.50mmx81.20mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Socket
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Depth
    74.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2.5kA
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    UR
  • Physical Dimension
    74.5mm x 74.5mm x 49mm
  • Power Dissipation
    330W
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Square
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Melting I2t
    1870
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Joule Integral-Nom
    1870 J
  • Built-in Feature
    INDICATOR
  • Height
    81.2038mm