  • LA070URD31LI0550
LA070URD31LI0550
advertisement
Manufacturer No:
LA070URD31LI0550
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LA070URD31LI0550
Package:
Rectangular, Blade
Datasheet:
LA070URD31LI0550
Description:
Specialty Fuses 150-1300 VAC Semiconductor Fuses
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LA070URD31LI0550
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Rectangular, Blade
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    POWR-GARD® LA
  • Size / Dimension
    1.874Lx2.008W x 2.205 H 47.60mmx51.00mmx56.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    550A
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Approval Agency
    UR
  • Body Length or Diameter
    51mm
  • Body Breadth
    51 mm
  • Physical Dimension
    51mm x 51mm x 47.6mm
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Square
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200kA
  • Melting I2t
    52
  • Blow Characteristic
    VERY FAST
  • Joule Integral-Nom
    52 J
  • Built-in Feature
    INDICATOR
  • Height
    56.007mm