  • LAM4LD1000-12-1
LAM4LD1000-12-1
advertisement
Manufacturer No:
LAM4LD1000-12-1
Manufacturer:
Panduit Corp
HK JDW NO:
583-LAM4LD1000-12-1
Package:
Aluminum
Datasheet:
LAM4LD1000-12-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LAM4LD1000-12-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Material
    Aluminum Alloy
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Package / Case
    Aluminum
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LAM4D
  • Published
    2011
  • Feature
    4 Cable Entries, With Screw
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    350-1000MCM (kcmil)
  • Wire Gauge (Max)
    1000 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    350 AWG
  • Terminal and Terminal Block Type
    RING TERMINAL
  • Insulation
    Non-Insulated
  • Terminal Type
    Lug, Grounding
  • Stud/Tab Size
    1/2 Stud
  • Terminal Style
    Four Stud Holes
  • Length
    157.226mm
  • Length - Overall
    6.190 157.23mm
  • Width - Outer Edges
    7.110 180.59mm
  • Tab Thickness
    0.560 14.22mm