  • LAMBDA80C-24S
LAMBDA80C-24S
advertisement
Manufacturer No:
LAMBDA80C-24S
Manufacturer:
RF Solutions
HK JDW NO:
661-LAMBDA80C-24S
Package:
16-SMD Module
Datasheet:
LAMBDA80C-24S
Purchasing and Inquiry
LAMBDA80C-24S Overview
Surface Mount is used to mount the RF Transceiver.Transceivers should be operated at -40°C~85°C temperature while operating.This RF Transceiver Module, belonging to the LAMBDA80 family.RF Transceiver can supply voltages up to 1.8V~3.7V.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz~2.5GHz Hz.
LAMBDA80C-24S Features
Surface Mount
1.8V~3.7V volts
LAMBDA80C-24S Applications
There are a lot of RF Solutions LAMBDA80C-24S RF Transceiver Modules applications.
  • Medical
  • Retail
  • Security Systems
  • Low-power IoT applications
  • Utility and Smart Energy
  • Consumer Electronics
  • Digital Remote
  • Power Amplifier (PA)
  • Power management
  • Remote Device Management
Step5Bar-code shipping tag
LAMBDA80C-24S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SMD Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    LAMBDA80
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.7V
  • Frequency
    2.4GHz~2.5GHz
  • Data Rate
    2Mbps
  • Utilized IC / Part
    SX1280
  • Protocol
    LoRa™
  • Power - Output
    12.5dBm
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -132dBm
  • Serial Interfaces
    SPI
  • Current - Receiving
    4.8mA
  • Current - Transmitting
    24mA